Міжнародна  наукова інтернет-конференція Міністерство освіти і науки України
Київський національний торговельно-економічний університет
Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ
Кафедра обліку і аудиту ЧТЕІ КНТЕУ
Університет ім. Штефана чел Маре (м. Сучава, Румунія)

  

Міжнародна наукова Інтернет-конференція


СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНОГО
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ
В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ

м. Чернівці 26-27 листопада 2015 року


Міжнародна  наукова інтернет-конференція header image 2

Розвиток P2P-технологій як основа P2P-кредитування / Сергій Косяченко

Листопад 17, 2015 · Без коментарів

Сергій Косяченко, к.ф.-м.н.,

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ,

м. Чернівці

Розвиток P2P-технологій як основа P2P-кредитування

 

P2P кредитування – це термін, який означає кредитування людини іншою людиною (рівний-рівному ) без участі банків і фінансових кредитних спілок.

P2P-кредитування не регулюється в більшості країн світу, і тим не менш, розвивається досить успішно [1].

За даними Goldman Sachs, в 2015 році ринок кредитування p2p (person to person) займає менше 2% всього ринку споживчих кредитів в США, але водночас росте швидше інших фінансових сегментів. З 2010 року, по дослідженню J’son & Partners Consulting, світовий ринок p2p-кредитування збільшився більш як в п’ять разів: з $0,48 млрд до $5,28 млрд. А за прогнозами PwC, до 2025 року об’єм ринку досягне $150 млрд.

Найбільший в світі оператор p2p-кредитування – компанія LendingClub. В кінці 2014 року LendingClub вийшов на IPO. Компанію, яка, за задумом творців, здатна в майбутньому замінити традиційний банкінг, оцінили в $5,4 млрд. З моменту свого заснування LendingClub выдала кредитів більш як на $6 млрд. Оборот компанії стрімко зростає: у 2010 році виручка склала $5 млн, через рік – $12,7 млн, а по підсумках 2014 року виручка сягнула $568 млн.

В Україні ринок взаємного кредитування фізичних осіб зростає повільніше ніж в світі. Причина в тому, що в  Україні цей ринок не регулюється. Крім того вважається, що реалізація подібних проектів несе підвищені ризики для учасників угод.

Хоча перші паростки вже є. Зокрема у 2013 році стартував проект СiмЗiрок – перша всеукраїнська онлайн платформа p2p кредитування, яка об’єднує користувачів які шукають грошові позики і тих, хто має можливість надати гроші в борг.

Метою проекту «СiмЗiрок» було створити аналогічну незалежну від фінансових організацій спiльноту в Україні , яка надасть приватним особам можливість вільного інвестування своїх коштів у вигідні проекти та отримання додаткового прибутку з виданих позичок . На жаль на сьогоднішній день приходиться констатувати, що цієї мети не було досягнуто. Система працювала з великими перебоями і зараз не в змозі обслуговувати своїх клієнтів.

Також, міжнародна система розрахунків WebMoney Transfer спростила процедуру взаємного кредитування, а також надала інтерфейс для управління боргами безпосередньо з клієнтських додатків.

Видача позики в системі WebMoney значно спрощена і тепер складається всього з двох кроків. Для швидкого отримання коштів необхідно вибрати потенційного позичальника зі списку своїх кореспондентів, вказати необхідну суму, термін позики і суму, що повертають. Позикодавець в свою чергу може або позичити, або відмовити у видачі.

Позичальник і позикодавець, як правило, особисто знайомі, обговорити умови надання коштів вони можуть, не залишаючи додаток, через вбудований месенджер і сервіси захищених аудіо- і відео-дзвінків WebMoney. Всі видані та отримані позики наочно відображаються у відповідному розділі, що дозволяє завжди мати під рукою інформацію по кожному борговому зобов’язанню і не пропустити термін повернення.

На фінансовий ринок України вийшла в 2014 році також компанія, яка знаходиться за межами української юрисдикції. Це компанія «ВЕБТРАНСФЕР», що входить в міжнародну групу Webtransfer (Вебтрансфер), в яку входять фінансові компанії з Англії, США та Китаю. Саме успішний європейський досвід є причиною появи нових послуг в Україні [1].

У Великобританії компанія Webtransfer Europe Ltd. є власником ліцензії на грошові перекази і вповноваженим агентом по зборам податкової службу Великобританії.

Говорячи про гарантії, які надає компанія, то вона розробила такий механізм: коли кредитор користується рекомендацією фахівців компанії по оцінці кредитоспроможності позичальника, то компанія гарантує, що коли позичальник не повернув борг, компанія робить це за нього. А якщо кредитор керується своїми міркуваннями і не приймає до уваги рекомендації, то він цілком і повністю сам ризикує своїми грошима і приймає на себе абсолютно всі ризики по не поверненню виданого займу .

Отже, можна сказати, що ринок взаємного кредитування – це новий напрямок, який знаходиться в стадії активного розвитку. Тому не дивно, що законодавство ще не адаптоване під таку модель бізнесу, але найближчим часом це прийдеться зробити. Адже, з одного боку, треба убезпечити своїх громадян від аферистів, а з іншого забезпечити нові надходження в бюджет.

 

Список використаних джерел:

1. Webtransfer Ukraine [Електронний ресурс] // http://webtransfer.org.ua/o-kompanii/

2. Александр Колесниченко, Webtransfer: “Мы давно уже заняли 1-е место по объему p2p-кредитования в России” [Електронний ресурс] // http://moneynews.ru/Interview/20320/

Категорії: Математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці

0 відповідей досі ↓

  • Коментарів немає ... .

You must log in to post a comment.